Karizma Haber

TMM NE, BİLENLER ELİNİ KALDIRSIN!

TMM NE, BİLENLER ELİNİ KALDIRSIN!
Ercan Çalışkan
Ercan Çalışkan( caliskan_ercan@hotmail.com )
375
10 Şubat 2021 - 5:45

 

Daha maçın başlamasına epeyce vardı. Derbi maçı olunca genelde erkenden televizyonun karşısına geçerim. Yorumcular konuşurken ben de elime kitabımı alır, maç saatine kadar okurum. Kusura bakmasınlar ama yorumlar çok ilgi alanıma girmiyor.

Bu defa kitabımı yanıma almadan oturmuşum. Aslında bir bahane olsa da yürüsem diyen birisiyim ama neden bilmem kalkmaya da üşendim. Bu defa da yorumcuları izleyeyim diye düşündüm. Kameralar bir yandan onları, bir yandan da ısınan futbolcuları gösteriyordu. Bir yandan da boş tribünleri… 

Derken üç harfle vurgulanmış bir pankart dikkatimi çekti: T, M, M Bu harflerin neyin kısaltması olduğunu artık iyice öğrenmiştik. Zaten yukarıdan aşağıya kocaman yazılan T, M, M’lerin yanına, yine yukarıdan aşağıya bu açılım yazılmıştı: 

Temizlik, Maske, Mesafe…

Bunların yanında da büyük bir fotoğraf… 

Kimin fotoğrafını beklersiniz pankartta bu harflerin ve kelimelerin yanına?

Mesela bir yoğun bakımdaki hasta, mesela doktor ve hemşirelerin oluşturduğu bir grup, hatta böyle bir grubun ortasında Sayın Sağlık Bakanı bile olabilir.

En azından ben böyle bekledim ama bambaşka birinin fotoğrafı vardı orada: Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın…

İlk aklıma gelen “Ne alaka?” sorusu oldu. Sonra bir araştırma yaptım. Türkiye’de maç oynanan tüm statlarda bu pankart varmış. 

Acaba, daha öncesinde devlet geleneğimizde yeri olmayan ama siyaset sözlüğümüze son yıllarda giren  “İtibardan tasarruf olmaz!” uygulamalarının bir başkası mı diye düşündüm bir an:

Mesela makamın sekiz uçağı olmasına benzemiyordu. 

Mesela, Cumhurbaşkanlığı’nın kullandığı Ankara’daki Külliye dışında, İstanbul’daki iki saray, altı kasır, üç köşk gibi de değildi bu. Hatta bunlar bir yılda  yetmediği yapımı devam eden Marmaris ve Ahlat’taki sarayları da çağrıştırmıyor bu pankarttaki fotoğraf…

Mesela ayın Cumhurbaşkanımız Külliye’de merdivenlerden inerken iki kenara sıralanmış burma bıyıklı tarihteki Türk devletlerinin bayraklarını tutan civanmertlerin oluşturduğu itibar gibi bir imaj da vermiyor bu pankartlar.

Ben kara kara bunları düşünürken iç sesim hemen fısıldadı kulağıma:

— Sen hiç subliminal mesaj diye bir şey duymadın mı? En özet haliyle “kişininin bilinçaltına gönderilen gizli mesaj!

İç sesime cevap verdim: “Yok yok! Ben iç sesim gibi anlamıyorum. Koskoca dünya alem tarafından bilinen Sayın Cumhurbaşkanımızın gizli saklı mesajlara ihtiyacı mı var sanki? Ne güzel işte, temizliğe, maskeye, mesafeye dikkat edin diye tüm topluma mesaj veriyor.”

“İyi de!” dedi iç sesim ve sıraladı:

Bu mesajı veriyorsunuz güzel! Aynı şekilde, bu açıklama paralelinde lokantalarda, kahvelerde, pastanelerde milyonlarca kişinin işsiz kalması pahasına, üç beş masaya servis yapılmasına izin vermiyorsunuz. Açık havada birkaç kişinin bir araya gelmesine engel oluyorsunuz. Sinemaları, tiyatroları kilitliyorsunuz. Okullar kapalı. Maçlar seyircisiz oynanıyor, düğünlere, nikahlara davetli gelemiyor. Cenaze törenleri bile sınırlı katılımla gerçekleşiyor. Her türlü toplantı ve gösteri, dahası hafta sonları her şey  yasak! Hele hele önlemlerin baş aktörü 65 yaş üstü ve 18 yaş altı olanlar kısıtlılıkta …

Fakat…

Hafta içinde toplu tacıma araçları tıka basa dolu, birçok fabrikada işçiler yan yana çalışıyor. Kış tatili yapılan birçok yerde maskesiz, mesafesiz partiler manşetlerde…

Ve en ilginci…

Bazı parti kongreleri, açık hava toplantıları yapılıyor; bunlara yasak yok. Buralarda herkes maskesiz mesafesiz, omuz omuza, son sesle, partikülleri saça saça sloganlar atıyor.

Ama…

Herkesi “TEMİZLİK, MASKE, MESAFE” kurallarına uymaya çağıran, yasaklar koyan, önlemler alan Sayın Cumhurbaşkanımız salgına rağmen AKP kongrelerini tıklım tıklım dolduranlara teşekkür ediyor.

Ne diyelim ki…

Herhalde “herkes eşit ama bazıları daha eşit” veya corona bazı partilere torpil geçiyor.

Yoksa ben herhangi bir ayrımcılık yapıldığına inanmıyorum.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

gizli çekim sex hikayalerigrup sex hikayeleriiş yeri sex hikayelerikızlık bozma hikayelerikonulu sex hikayeleri